Blogi

Mida süüa, kui hambaid ei ole enam...

Toitumine on vananemisprotsessi võtmetegur ja oluline panus tervisesse tulevikus, aidates säilitada head tervist ja vähendada krooniliste haiguste riski. On oluline, et eakad toituksid tervislikult ning tarbiksid enda tervise heaoluks vajalikke süsivesikuid, valke, vitamiine ja toitaineid.
Loe lisaks

Kes üldse on hooldustöötajad?

Iga ajal ja igal pool maailmas on neid, kes kannavad hoolt teise inimese ees, kes seda vajab. Seda kas haigla tingimustes, hooldekodudes või abivajaja enda kodus. Hooldajast mõeldakse ikka veel kui isikust, kes tegeleb pelgalt mähkmete vahetamise ja siibri tühjendamisega. Aga ajad on muutunud ning koos sellega ka hooldaja roll. Hooldaja on osa patsiendi eest hoolt kandvast meeskonnast. Hooldustöötaja on erialase ettevalmistusega hoolekande- ja tervishoiuspetsialist, kes on omandanud tööks vajalikud teadmised ja oskused abivajaja hooldamiseks, juhendamiseks ja rehabilitatsiooniks.


Loe lisaks

Koensüüm Q10 olulisus vananemisel

Q10 ehk koensüüm Q10 on rasvlahustuv vitamiini-laadne ühend, mida leidub kõigis keharakkudes, eriti palju südamelihases, skeletilihastes ja maksas. See on tõhus antioksüdant, mis pärsib vananemise protsesse, aitab stressiga hakkama saada ja tugevdab vastupanu haigustele, kaitseb veresoonte seinu, aju ja kogu närvisüsteemi kahjustuse eest.
Loe lisaks

Abivahendid

Abivahendi vajajale

Abivahend on toode või vahend, mille abil on võimalik parandada või säilitada füüsilist ja sotsiaalset iseseisvust ning tegevus- ja töövõimet.

Abivahendid on näiteks lamatiste ennetamiseks mõeldud madratsid, mähkmed, ala- ja ülajäseme proteesid, küünarkargud, käsiratastoolid, elektrilised ratastoolid, poti- ja dušitoolid, kuulmisabivahendid jne.


Loe lisaks

Toitumisest kõrgemas eas

Vanuse kasvades muutub meie toitainete vajadus, aga ka meie isud. Vanemad inimesed söövad vähem ja ka vajavad vähem kaloreid. Energiavajadus väheneb vanemas eas peamiselt ainevahetuse kiiruse muutumise ja kehalise aktiivsuse vähenemise tõttu.
Loe lisaks

Soovitusi külma ilmaga toimetulekuks

Ilmateenistuse andmetel on lähipäevil oodata külmade ilmade jätkumist ja senisest veel külmemaid öid, mis toob endaga kaasa mitmeid ohtusid.

Et külmad ilmad mööduksid ohutult kõigile, toome välja mõned punktid, mida järgida ja kontrollida.

Loe lisaks

Kuidas ennetada kukkumisi?

Vananemisel toimuvad kõigis elundkondades ealised muutused, mis aegapidi vähendavad nende töövõimet. Liikumisvõimele mõjuvad kõige enam muutused lihasluukonnas, närvi- ja südamevereringe süsteemis ning nägemisvõimes. Muutuvad jõud ja vastupidavus, lihasmass väheneb. Väheneb ka luutihedus, luud muutuvad sellest hapramaks ja nende murdumise oht kukkumisel suureneb.
Loe lisaks

Kuidas rääkida oma vanematega koduhooldusest

Kõrvalise abi vajadusest rääkimine oma vanematega või oma eakate lähedastega võib olla keeruline teile mõlemale. Neile võib see tähendada nende iseseisvuse lõppu, sulle, et sinult oodatakse hooldamisel abi, aga võibolla ka tunnet, et vead oma vanemaid alt.
Loe lisaks

Kuidas hinnata koduhoolduse kvaliteeti

Valides välja teenusepakkuja ja hooldustöötaja, on oluline hinnata sinu või sinu lähedasele sellest saadavat kasu. Teenusepakkujatel on välja töötatud protseduurid, et omavahel kokku viia abivajaja ning sobiv hooldustöötaja tutvustades neid omavahel ja kindlustades teenuse sujuv toimimine. Teenuse toimimise ajal peaksite hindama, kas hooldustöötaja, kes sinu lähedasega tegeleb, vastab sinu ja sinu lähedase ootustele.

Loe lisaks

Kuidas teenus toimib?

Paljud eakad eelistavad vananedes jääda oma koju, kuigi see võib mõnikord olla keeruline. Koduhooldusteenus võimaldab professionaalse abiga neil seda teha.
Loe lisaks

Miks valida koduhooldus?

Hooldusvajaduse kasvutrend on tõusujoones. Heaolu arengukavas aastateks 2016–2023 tõdetakse, et Eesti rahvastiku vananemisega kaasneva kõrvalabi vajavate inimeste ja hoolduskoormuse kasvu arvestades suureneb edaspidi veelgi nõudlus toetavate teenuste ja kvaliteetsete hooldusvõimaluste järele (Sotsiaalministeerium 2015).  See saab olema väljakutse tervishoiusüsteemile, aga ka kogukonnale ja riigile, et leida alternatiivseid lahendusi eakate hoolduseks.
Loe lisaks