Koensüüm Q10 olulisus vananemisel

Q10 ehk koensüüm Q10 on rasvlahustuv vitamiini-laadne ühend, mida leidub kõigis keharakkudes, eriti palju südamelihases, skeletilihastes ja maksas. See on tõhus antioksüdant, mis pärsib vananemise protsesse, aitab stressiga hakkama saada ja tugevdab vastupanu haigustele, kaitseb veresoonte seinu, aju ja kogu närvisüsteemi kahjustuse eest.

Q10 omab võtmerolli rakkude mitokondrites toimuvas energiatootmises ehk ATP (adenosiintrifosfaadi) sünteesis. Koensüüm Q10 peamisteks ülesanneteks organismis on osaleda rakkude energia tootmises, vabade radikaalide sidumises ja neutraliseerimises, mis aitab pidurdada vananemist ja teisi oksüdatiivseid protsesse. Koensüüm Q10 normaalne tase organismis tõstab vastupanuvõimet stressile ja haigustele ning aitab raskel perioodil hoida keha tervena. Samuti parandab mälu, suurendab keskendumist ja analüüsivõimet ning aitab tugevdada vastupanuvõimet viirushaigustele. On teada, et koensüüm Q10-l on ka vererõhku ja veresuhkru sisaldust langetav toime.

Q10 toodetakse maksas, kuid pärast 25.-30. eluaastat hakkab selle süntees organismis vähenema.  B-grupi vitamiinide defitsiit alandab maksas koensüüm Q10 teket.

Kui Q10 süntees on tagasihoidlik, või takistatud, siis väheneb organismis energia tootmine. Lihased väsivad kiiremini, väheneb südamejõudlus, langeb närvirakkude töö tõhusus ja antikehade moodustamine immuunsüsteemi poolt, mille tulemuseks on väsimus ja jõuetus.

Uuringud on näidanud, et koensüüm Q10 on vajalik organismi immuunkaitse tagamiseks. See suurendab makrofaagide aktiivsust ja suurendab immuunglobuliinide hulka. Q10 õige manustamine võib olla ravi lisakomponendina efektiivne kardiomüopaatia, lihaste düstroofia, kõrgvererõhktõve, parodontiidi, ateroskleroosi, liigespõletiku, enneaegse vananemise, külmetavate jalgade ja käte puhul.

Inimkeha toodab teatud koguses Q10 ka ise, kuid headeks allikates toidust on makrell, heeringas, veisemaks, veiseliha, kanasüda, metspähklid ja rapsiõli.

Q10-t võiks juurde võtta vananemisel, haigustest paranemisel, väsimuse ja kurnatuse korral ning teatud haiguste korral. Pea nõu oma arsti või apteekriga ning loe lisaks siit: 
https://www.pharmanord.ee/tooted/bio-quinone-q10-forte


Eelmine
Abivahendid
Järgmine
Kes üldse on hooldustöötajad?

Vastused puuduvad

Email again: