Toitumisest kõrgemas eas

Vanuse kasvades muutub meie toitainete vajadus, aga ka meie isud. Vanemad inimesed söövad vähem ja ka vajavad vähem kaloreid. Energiavajadus väheneb vanemas eas peamiselt ainevahetuse kiiruse muutumise ja kehalise aktiivsuse vähenemise tõttu.

Uuringud näitavad, et erinevates hoolekandeasutustes elavad vanemad inimesed kannatavad sagedamini alatoitluse all kui kodus elavad inimesed. Selle põhjuseks võib olla töötajate vähene arv, ranged ajagraafikud toitmisaegade osas ning üks-ühele menüü aga ka seltskonna puudumine söömise ajal.

Kuid ka kodus võivad füüsilise ja vaimse tervise probleemid põhjustada söögiisu vähenemist ja võib-olla isegi alatoitumist.

Vanematele inimestele meeldib järjepidevus ja rutiin eriti söögikordade osas. Kõiki sööke ja suupisteid tuleks pakkuda iga päev samal kellaajal. See aitab reguleerida ka näljatunnet ja tekitada söögiisu. Toidueelistusi varasemast ajast, isegi kui need pole eriti tervislikud, võib siiski olla raske muuta.

Vanemad inimesed peavad elama paljude probleemidega, mis mõjutavad söömist, alates valehammastest kuni insuldijärgse funktsiooni kadumiseni. Lihtsalt söödav toit on siin võtmetähtsusega, kuid vältige näiteks püree võimalikult pikaajalist serveerimist. Kellelegi ei meeldi tunda, et neid koheldakse kui lapsi. Selle asemel pakkuge suppe, puljongeid jms, mis aitavad ka vedeliku tasakaalu paigas hoida.

Hea toitumine on oluline tegur pikaajalise tervise säilitamisel. Toitumine on eriti oluline eakatele, kellest paljud seisavad silmitsi igapäevaste väljakutsetega tasakaalustatud ja tervislikele toitudele juurdepääsemisel ning nende valmistamisel. Seetõttu kimbutab vale toitumine paljusid, mis põhjustab muid tüsistusi. Vale toitumine aidata kaasa eakate mitmetele terviseprobleemidele - nõrgenenud immuunsüsteem, mis võib jätta vanemaealise haavatavaks ja vastuvõtlikuks haigustele ja nakkustele, samuti üldine lihaste ja keha nõrkus, mis võib põhjustada ohtlikke olukordi, nagu kukkumine ja luumurd.

Neile, kes vajavad abi eridieedi järgimisel, või neile, kes vajavad abi toitmisel, vastavad Gericare OÜ koduhooldusteenuse pakkujad sellele vajadusele, võimaldades eakatel saada tasakaalustatud toitumist, mis on vajalik optimaalse tervise, energia ja elukvaliteedi saavutamiseks.


Eelmine
Soovitusi külma ilmaga toimetulekuks
Järgmine
Abivahendid

Vastused puuduvad

Email again: